16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаОригиналниот печат на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ од 1878 година во...

Оригиналниот печат на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ од 1878 година во Кресна, Пиринска Македонија.

Вистинското име на познатото Кресненско востание во Пиринска -Македонија од 1878 година е МАКЕДОНСКО ВОСТАНИЕ.

Тогашната југословенска историографија го именувала како Кресненско, за да не се создаваат тензии меѓу тогашна Југославија и Бугарија и за да не се разбуди желбата за обединување кај Македонците од двете страни на границата.

Бугарите исто го менуваат името на востанието за да го избришаат зборот Македонско, и во нивната историја е познато како Кресненско-Разлошко.  Но вистинското име му е МАКЕДОНСКО ВОСТАНИЕ од 1878.

Во сите писма кои ги пишувал војводата Димитар Поп Георгиев Беровски во востаничката 1878 година, тој се потпишува како НАЧАЛНИК НА ШТАБОТ НА МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ.

На оригиналниот печат на Главниот штаб на Македонското востание, убаво се чита МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ, а најдолу стои и годината 1878.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...

Воскресна“ бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во срцето на Битола за време на празникот посветен на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, дента на 24...

Воскресна“ бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во срцето на Битола за време на празникот посветен на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, дента на 24...