26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаКокошка го снесе најголемо јаце во Македонија со тежина од 200 грама...

Кокошка го снесе најголемо јаце во Македонија со тежина од 200 грама !!!

*****НАЈГОЛЕМОТО ЈАЈЦЕ ВО МАКЕДОНИЈА СНЕСЕНО ВО СЕЛО ЛАКТИЊЕ ОПШТИНА ДЕБРЦА. ***********
Неодамна Месната заедница на село Лактиње ни даде корисна информација дека во нивното село кокошка го снесе најголемото јајце.

Гинисовиот рекорд за најголемо кокошкино јајце е 454 грама со двојна жолчка и двојна лушпа, снесено во Вајнленд, Њу Џерси, САД, на 25 февруари 1956 год.
Најголемото јајце од домашно производство во Австралија е 209 грама на фармата , сопственост на Тања Кјузак, а највероватно најголемото домашно јајце во Дебрца и пошироко, поточно во с. Лактиње кај сопственикот Димче Сиљаноски, кокошките му снесија јајце со тежина од 200 грама. Јајцето беше со двојна лушпа и една жолчка!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...