30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаПетков: Колку повеќе имаме вакви настани како денес во Битола, толку повеќе...

Петков: Колку повеќе имаме вакви настани како денес во Битола, толку повеќе имаме заедништво

Премиерот на Бугарија Кирил Петков, денеска од Битола по повод отворањето на култирниот центар „Иван Михајло“ уште еднаш потврди дека исполнување на праваа на Бугарите во Северна Македонија, е патот на државава кон ЕУ.

„Тука треба да покажеме дека не може да се игра меѓу партиите. Треба да се игра национално. Имаме обединество. Тој мост треба да о искористиме дека правата треба да бидат исполнати. За бугарските интерес е Македнија да биде дел од ЕУ. Бевме во Софија со Ковачевски. Колку повеќе имаме вакви дејствија како денеска, врска и граѓаните се чувствуваат заедно како една опшост, толку е подобро. Политичарите одат и заминуваат, но делата остануваат. Како во Софија, така и во Битола, тоа се знаци кои влијаат на добрососедството.“, изјави Петков.
Петков надополни дека само со обединување може да имаме мир, стабилност и економски развој на Балканот.
„Двете страни работат многу. Треба да стигнеме до една општа позиција, не само во Бугарија туку заедно со Северна Македонија и да се јасни. Ние имаме рамки, имаме се. Јасно е дека за сите нас е важно иднината на Северна Македонија да биде во ЕУ. И сите области во Северна Македонија треба да се чувствуваат со рамноправни права. Темата е реална, прашање е само кога, како и со какви отстапки од двете страни. Работиме многу за успех“, изјави Петков.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...