30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаГаздите на коцкарниците имаат приходи над 1 милијарда евра годишно

Газдите на коцкарниците имаат приходи над 1 милијарда евра годишно

„Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа (АПИС) во нивната реакција изразиле загриженост дека земјата нема хотели со пет ѕвезди. Првично оваа информација не е точна и од ова произлегува дека тие не знаат што е хотел со пет ѕвезди. И покрај тоа, ние проценуваме дека ако тие сакаат да работат, освен што тоа треба да го прават подалеку од населените места и институциите, тие придобките треба да ги претворат во инвестиции, стотиците милиони што ги земаат од граѓаните. Ова најдобро можат да го направат инвестирајќи во хотели со пет ѕвезди. Вака ќе го решат и “проблемот“ со 10 иљада вработени за коишто велат дека ќе останат без работа, вработувајќи ги истите во хотелите со пет ѕвезди.

Другиот аргумент беше дека државата има корист од 280 милиони евра годишно. Ако се пресмета дека тоа доаѓа од 18% ДДВ тогаш излегува дека сопствениците на игрите на среќа имаат приходи над 1 милијарда евра годишно. Тоа пак покажува колку чисти пари добиваат од граѓаните без никаков поврат во вид на инвестиции или други форми. Милијарда евра е повеќе од доволно за инвестирање во хотели со пет ѕвезди и добра можност што преку хотелиерството и туризмот, на попрофитабилен начин да заработат и тие и државата и граѓаните. И конечно, ако не сакаат да инвестираат и ако нема хотели со пет ѕвезди, нека се затворат обложувалниците и казината и нека им се остават 1 милијарда евра на граѓаните и нека се потрошат за покорисни цели“, се вели во соопштението од Алијанса за Албанците.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...