18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаРадев се пожали: Десетици илјади Бугари се убиени во Македонија, само затоа...

Радев се пожали: Десетици илјади Бугари се убиени во Македонија, само затоа што решиле да се нарекуваат Бугари!

Десетици илјади се убиени во концентрационите логори во Македонија само затоа што решиле да се нарекуваат Бугари!
Ако зборуваме за фашизам, треба да биде јасно дека Иван Михаилов го одби Хитлер да ја вклучи Македонија во братоубиствена војна со Бугарија, истакнал бугарскиот претседател Румен Радев.

Обидите на нивните политичари да изградат идентитет врз основа на фалсификациите на Комунистичката интернационала се против интересите на граѓаните на РМ кои сакаат членство во ЕУ. Вака на новинарите им порача претседателот Румен Радев.

„Ако зборуваме за фашизам, треба да биде јасно дека Иван Михаилов го одби Хитлер да ја вклучи Македонија во братоубиствена војна со Бугарија. Не беше Иван Михаилов, туку други луѓе кои убија десетици илјади во концентрационите логори за време на воспоставувањето на диктатурата во Македонија. Само затоа што решиле да „Тие се нарекуваат Бугари, а не Македонци. Ова е фашизам“, изјави Радев за бугарските медиуми.
Извор:Канал5

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...