15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветДвајца руски олигарси најдени мртви заедно со нивните семејства

Двајца руски олигарси најдени мртви заедно со нивните семејства

Двајца руски олигарси беа најдени мртви заедно со нивните сопруги и деца со разлика од еден ден на две страни од Европа. Едниот во Москва, а другиот во Шпанија.

Владислав Аваев, поранешен потпретседател на Газпромбанк, беше најден мртов од прострелна рана во неговиот стан во Москва во понеделникот, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Одделот за истраги во Москва не ги наведе имињата на жртвите во соопштението за случајот, но ТАСС наведе дека неименуван извор го потврдил нивниот идентитет.

Инспекторите во соопштение напишаа дека ја претпочитаат теоријата дека Аваев ги убил сопругата и ќерката, а потоа и себе.На другата страна на Европа, во Шпанија, уште еден олигарх, Сергеј Протосења, е пронајден обесен, а неговата сопруга и ќерка се избодени до смрт, објави шпанската телевизија Telecinco. Неговото тело беше пронајдено во вторникот. До него биле најдени крвав нож и секира.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...