Двајца руски олигарси најдени мртви заедно со нивните семејства

Двајца руски олигарси беа најдени мртви заедно со нивните сопруги и деца со разлика од еден ден на две страни од Европа. Едниот во Москва, а другиот во Шпанија.

Владислав Аваев, поранешен потпретседател на Газпромбанк, беше најден мртов од прострелна рана во неговиот стан во Москва во понеделникот, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Одделот за истраги во Москва не ги наведе имињата на жртвите во соопштението за случајот, но ТАСС наведе дека неименуван извор го потврдил нивниот идентитет.

Инспекторите во соопштение напишаа дека ја претпочитаат теоријата дека Аваев ги убил сопругата и ќерката, а потоа и себе.На другата страна на Европа, во Шпанија, уште еден олигарх, Сергеј Протосења, е пронајден обесен, а неговата сопруга и ќерка се избодени до смрт, објави шпанската телевизија Telecinco. Неговото тело беше пронајдено во вторникот. До него биле најдени крвав нож и секира.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here