19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонците во Бугарија го бараат станот на Љубчо Георгиевски во Благоевград.

Македонците во Бугарија го бараат станот на Љубчо Георгиевски во Благоевград.

Активистот за правата на Македонците во Бугарија, Атанас Кирјаков, на својот Фејбук го праша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дали може да им го даде под ќирија, како што вели, неговиот стан во Благоевград за таму да го сместат Македонскиот клуб, додека не се отвори Клубот што го најави премиерот Димитар Ковачевски.

После отварањето на бугарски клуб со името на контраверзниот Ванче Михаилов во Битола и после затварањето пред Велигден на Македонскиот клуб во Благоевград, премиерот Димитар Ковачевски даде машки збор на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Рахела Мизрахи дека ќе каже на премиерот на Бугарија, Петков – „во Благоевград ќе отвори врати Македонски културен информативен центар и тоа до крајот на годината.

Ние, етничките Македонци и Македонки од Благоевград, таа изjава на премиерот Ковачевски можеме само да ја поздравиме со големи аплаузи, пошто со години чекаме да отвори врати наш Македонски клуб во нашиот роден град. Ќе чекаме и ќе видиме дали премиерот Ковачевски ќе си го одржи на зборот.

Но, додека чекаме, а сме и буквално избркани на улица, сакаме да се обратиме и со една молба до бившиот премиер Љубчо Георгиевски. Дали Господинот Љубчо Георгиевски е согласен да ни го даде под кирија неговиот стан во Благоевград (станот во Благоевград е на фотографијата) во кои стан ние, Македонците од Благоевград, ќе држиме состаноци, додека отвори врати Македонскиот клуб најавен од премиерот Димитар Ковачевски?

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...