6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветУкраинците гневни: Русија ни го краде житото !!!!

Украинците гневни: Русија ни го краде житото !!!!

Русија украла стотици илјади тони жито од украинските територии кои се под нејзина окупација, изјави денеска украинскиот заменик министер за земјоделство Тарас Вицоски. Тој во изјава за украинската национална телевизија посочи дека стравува оти Русија би можела да украде 1,5 милиони тони жито од подрачјата кои се под нејзина контрола.

Русија досега не ги коментираше ваквите обвинувања.

Руските напади и блокирањето на украинските пристаништа негативно влијаеше врз производството на жито, што предивика меѓународна загриженост за растот на цената на храната. Тој во обраќањето ги уверува Украинците дека нема да има недостаток на храна.

За прв пат, по нападот на Русија врз Украина на 24 февруари, брод натоварен со 71 илјади тони украинска пченка замина од романското пристаниште Констанца на 28 април. На ова пристаниште се обавува извозот на украинска стока, што претставува гест на солидарност на Романија додека руската морнарица продолжува со блокада на Одеса.

Житото е најчуствително прашање во Украина каде што многу семејства имаат сеќавања од 1930 година кога во земјата завладеа глад по советската депортацијата на украинските богати земјоделци и заплена на нивните поседи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...