22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаГерманците бесни: Во ЛИДЛ продавале зејтин само на лица постари од 18...

Германците бесни: Во ЛИДЛ продавале зејтин само на лица постари од 18 години !!!!

Раководителите на продавницата Лидл во Нордерштет во германската сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн кратко време продавале сончогледово масло само за купувачи кои имаат повеќе од 18 години.

Тие се одлучиле на ваков драстичен потег, кој предизвика бес кај граѓаните, бидејќи многу родители ги испраќале своите деца да купат масло за јадење откако самите веќе го направиле тоа.

За потсетување, поради недостиг на масло, во продавниците во Германија може да се купи само по едно шише масло за јадење по домаќинство.

„Во Лидл во Нордерштет (Шлезвиг-Холштајн), неколку купувачи се обидоа да го заобиколат ова правило и ги испраќаа своите деца поединечно на благајните за да добијат повеќе шишиња сончогледово масло. Затоа, менаџерите на продавниците мораа да реагираат со забрана за продажба на сончогледово масло на деца“, велат од подружницата на Лидл, пренесува „Fenix Magazin“.

Веста брзо се прошири на социјалните мрежи, а многу купувачи изразиле огорченост и бес поради ваквата постапка на Лидл. Но, има и такви кои ги критикувале клиентите кои сакале на тој начин да дојдат до повеќе шишиња масло.

На крајот се огласи компанијата Лидл Груп, која не се согласува со ваквата постапка на својата подружница и веднаш ја повлече спорната мерка.

„Ги замолуваме нашите купувачи за разбирање и сакаме да им се извиниме за сите непријатности. Мерката веднаш беше повлечена“, велат од Лидл Груп.
Извор: Точка.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...