11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветОрбан: Да не ни го земеа морето, и ние ќе имавме пристаниште

Орбан: Да не ни го земеа морето, и ние ќе имавме пристаниште

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан поради противењето на Унгарија на заедничкото ембарго на Унијата за руската нафта. Фон дер Лајен по средбата изјави дека е постигнат напредок и дека некои прашања со Орбан се разјаснети.

„Постигнавме напредок, но има уште работа“, додаде таа, што всушност значи дека се уште не е постигнат конкретен договор со Унгарија.

Земјата ја условува согласноста за шестиот европски пакет санкции на Москва со гаранции дека ќе има сигурно снабдување со енергија доколку се воведе ембарго за купување на руска нафта.

Како што објасни еден европски дипломат за France Presse, на Унгарија ќе и треба нов нафтовод за да го обезбеди снабдувањето со нафта, што ќе ја поврзе со Хрватска, која има излез до морето. Затоа, бара гаранции дека Загреб ќе се вклучи во изградбата на оваа инфраструктура, како и гаранции за европско финансирање.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...