Орбан: Да не ни го земеа морето, и ние ќе имавме пристаниште

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан поради противењето на Унгарија на заедничкото ембарго на Унијата за руската нафта. Фон дер Лајен по средбата изјави дека е постигнат напредок и дека некои прашања со Орбан се разјаснети.

„Постигнавме напредок, но има уште работа“, додаде таа, што всушност значи дека се уште не е постигнат конкретен договор со Унгарија.

Земјата ја условува согласноста за шестиот европски пакет санкции на Москва со гаранции дека ќе има сигурно снабдување со енергија доколку се воведе ембарго за купување на руска нафта.

Како што објасни еден европски дипломат за France Presse, на Унгарија ќе и треба нов нафтовод за да го обезбеди снабдувањето со нафта, што ќе ја поврзе со Хрватска, која има излез до морето. Затоа, бара гаранции дека Загреб ќе се вклучи во изградбата на оваа инфраструктура, како и гаранции за европско финансирање.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here