И сами ќе видите што ќе се случи ако Шведска и Финска влезат во НАТО.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков рече дека изборот на Финска и Шведска да се приклучат на воената алијанса на НАТО е грешка што ќе има далекусежни последици и ќе доведе до тоа радикално да се промени глобалната ситуација, пренесоа новинските агенции.

Рјабков рече дека Финска и Шведска не треба да имаат илузии дека Русија едноставно ќе ја трпи нивната одлука, пренесе Интерфакс.

Претходно, и претседателот Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров предупредија дека ваквиот потег дополнително ќе ја влоши состојбата во регионот.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here