Вознемерувачко: во Шри Ланка министрите молат за својот живот, политичари се каменувани и тепани по улици, нивните возила завршија во океаните!

Во овие моменти буквално гори Шри Ланка која само пред неколку недели прогласи банкрот. Претседателот на Шри Ланка Готабаја Раџапакса прогласи вонредна состојба среде широко распространетите јавни протести, на кои граѓаните бараат негова оставка поради најголемата економска криза во земјата во последните години.

Веќе неколку месеци населението во редици чека за купување гориво, плин, храна и лекови. Имајќи го во предвид растот на цената на нафтата поради руско-украинската војна, резервите на гориво во Шри Ланка се намалуваат. Властите најавија прекини во испораката на електрична енергија во целата земја, бидејќи не можат да обезбедат гориво за електраните.
Демонстрантите бараат Раџапакса и неговите моќни владеечки семејства да се повлечат, сметајќи ги за одговорни за економската криза. Слични протести се проширија во повеќе градови низ земјата.

Протестите се далеку од мирни и се шпекулира дека досега се убиени близу 3 илјади луѓе.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here