30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедон Димитриевски: Сакам да станам претседател и да ја направам Макeдонија побогата...

Македон Димитриевски: Сакам да станам претседател и да ја направам Макeдонија побогата и поубава.

Македон Димитриевски, детето генијалец, ученик во второ одделение во ОУ ,,Лирија” Тетово, за кого пошироката јавност слушна откако освои златен медал на натпреварот „Математика без граници”, во конкуренција на 4000 учесници од 22 земји од светот, на средбата со претседателот Стево Пендаровски пред неколку дена, ги насмеал и расположил сите со својата искреност.

Како што раскажува неговиот татко Владимир за ,,Фокус”, за време на средбата со Пендаровски, тој бил запознат со успесите и интересите на Македон, а кога претседателот го прашал што сака да биде во иднина, без многу двоумење му одговорил – Сакам да станам претседател како вас, да ја направам Македонија поубава, побогата, и сите да ја сакаат!
Инаку, Македон е дете со коефициент на интелигенција 134. За неговото знаење од областа на математиката, астрономијата, географијата и познавањето на странски јазици се периодов пишуваше многу.

За повеќе детали,Тука

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...