7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаХорор во Македонија: Пијана негувателка малтретирала 7 годишно дете со посебни потреби

Хорор во Македонија: Пијана негувателка малтретирала 7 годишно дете со посебни потреби

Полицијата лиши од слобода 37 годишна вработена во Домот за доенчиња и мали деца во Битола затоа што ги запуштала децатa згрижени во мал групен дом. Полициски службеници ја приведоа вработената во саботата вечерта под сомнеж дека ја запоставува својата должност.
Како што неофицијално дознава Телма, станува збор за 7 годишно дете со посебни потреби, кое вработената го врзала во вреќа за спиење, а таа била затекната во алкохолизирана состојба.

Од Домот за доенчиња денеска не успеавме да добиеме повќе информации, нема детали ниту од Министерството за труд и социјална политика, од каде кусо одгoворија дека против вработената ќе биде покрената дисциплинска постапка, а 7 годишното дете згрижено во оваа установа било прегледано од лекар кој констатирал добра психофизичка сосотојба кај него.

Инаку пред три години Домот за доенчиња и мали деца во Битола се трансформираше во пет мали групни домови, сместени во куќи и станови на различни локации низ градот. Целта беше на децата кои се напуштени од родителите или осанале без родителска грижа од други причини, да им се овозможи топол семеен дом.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...