7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаРусија запре пратка ДОМАТИ од Македонија...

Русија запре пратка ДОМАТИ од Македонија…

Само еден ден по македонската забрана за прелет на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на пат за Србија, Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Русија („Роселхознадзор“) објави дека запрела пратка со домати од Македонија.

На 1 јуни специјалистите на Канцеларијата на „Роселхознадзор“ за Калининградската област извршиле карантинска фитосанитарна контрола на свеж зеленчук и овошје со вкупна тежина од 17 тони, пристигнати од Македонија.

При контролата, во низа домати е пронајден карантински штетник на градинарски култури, јужноамерикански доматен молец.

Присуството на гасеницата-штетник во одржлива состојба било потврдено со лабораториска експертиза од калининградскиот огранок на „Роселхознадзор“.

Во однос на заразената серија домати во количина од 2,6 тони преземени се карантински фитосанитарни мерки. По избор на сопственикот, заразените домати се испраќаат на дезинфекција

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...