7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаШтабот на ВМРО-ДПМНЕ да се претвори во студентски дом, побараа студентите

Штабот на ВМРО-ДПМНЕ да се претвори во студентски дом, побараа студентите

Универзитетско студентско собрание при УКИМ вечерва јавно побара конфискуваниот партиски штаб на ВМРО-ДПМНЕ да биде пренаменето во студентски дом.

Според нив, на студентите им припаѓа луксузот во кој политичарите до сега незаслужено уживаа.

-Ова е шансата сите заложби дека на младите е иднината и дека државата се грижи за нас да се докажат како реалност! Ова е шанса да се исправи погрешното трошење на парите. Не ни требаат вашите кристални лустери и позлатени слики, ни требаат тоалети со врата која се затвора, тавани без мувла и ѕидови со изолација, порачаа од Студентското собрание.

Студентите велат дека оваа идеја одамна ја дискутирале во нивните кругови и само ја чекале судската одлука.

-Ова е шанса ние да создадеме нешто, ќе бараме и поддршка за реуредување на просторот по наш вкус, по идеја на студентите, оценуваат од Универзитетското студентско собрание.

Според судиската пресуда во случајот „Талир 2“, се бара конфискација на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа, поранешниот премиер Никола Груевски првостепено е осуден на шест години затвор за злоупотреба на службената положба, а за виновен е прогласен и поранешниот владин секретар Кирил Божиновски кој доби условна казна, соопшти Основниот кривичен суд Скопје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...