6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Дијагнозата за Македонија е загрижувачка

Пендаровски: Дијагнозата за Македонија е загрижувачка

„Дијагнозата на проблемите со кои се соочува Македонија е загрижувачка. Поради комбинираните ефекти на економската, здравствената и енергетската криза, младите масовно се иселуваат, граѓаните се пасивни и аполитични, а недовербата во институциите- хронична, истакна претседателот Стево Пендаровски, кој поради овие проблеми, иницирал изработка на рамка за развој на државата до 2030-та година.

Се работи за теренски документ, во чија изработка учествувале над 60 организации и поединци од академската заедница, стопанските комори, граѓанските и медиумските здруженија.

Од спроведувањето на оваа развојна рамка, која содржи 4 приоритети и 166 препораки, вели, зависи дали државата ќе има реална

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...