6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаБесими за превисоката цена на горивата: Доколку оцениме дека има потреба да...

Бесими за превисоката цена на горивата: Доколку оцениме дека има потреба да се намали ДДВ-то и акцизата тоа ќе го направиме веднаш.

Министерот за финансии Фатмир Бесими вечерва изјави дека во законот се ставени како можности намалување на ДДВ-то и акцизата на горивата.

-Владата има опција доколку оцени кога да ги активира тие можности. Сега од друг аспект е клучно што кризата ќе трае и ние треба да обезбедиме дека ќе имаме доволна кондиција во Буџетот за издржување на оваа криза. Распределбата од ефектите мора да биде рамномерно. Мора да бидат мерките потаргетирани и поефикански, бидејќи тие се пари на граѓаните, доколку сакаме Буџетот да издржи, рече Бесими во вестите на ТВ Сител.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...