20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарската опозициска Преродба не го прифаќа францускиот предлог поради македонскиот јазик

Бугарската опозициска Преродба не го прифаќа францускиот предлог поради македонскиот јазик

Бугарската опозициска партија Преродба соопшти дека не ги прифаќа условите од францускиот предлог за Северна Македонија. Предлогот, кој денес беше испратен до бугарскиот парламент, предвидува почеток на преговорите со ЕУ, со загарантирани бугарски барања преку преговарачката рамка.

Ставот на „Преродба“ го искажал заменик-претседателот на Комисијата за надворешна политика Ангел Георгиев:
Предлогот на Франција е апсолутно недозволив затоа што зборува за малцинства, зборува и за две различни нации и граѓани од други нации кои живеат во рамките на Северна Македонија, а со кој документ во пракса се предвидува Бугарија да се согласи за постоење посебен македонски јазик – нешто тоа е апсолутна измислица“, рекол Георгиев, пренесува бугарски „Труд“.

Во знак на несогласување, Преродба во вторник во 17 часот организира протест пред Бугарското народно собрание. За тој ден се планирани расправите за гласањето недоверба на владата на премиерот Кирил Петков.

Во бугарското Собрание со 240 пратеници „Преродба“ има 13 пратеници.
Lokalno.Mk

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...