Лавров: Оружјето што и се испорачува на Украина потоа се продава на црниот пазар во Албанија и Косово

„Преносливите ракетни системи „Стингер“ и противтенковските системи „Јавелин“ што Западот и ги доставува на Украина веќе се продаваат на црниот пазар“, рече рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Се разбира, не е важно да се погледне одблиску што веќе се случува со оружјето што го има во Украина, оние „Стингери“, „Јавелини“,тие се веќе на црниот пазар. Се појавија во Албанија и Косово и се продаваат со попуст, така да се каже. Се на се, процесот на освојување на црниот пазар е во тек“, изјави шефот на руската дипломатија, пренесе Спутник.

Лавров за Би-Би-Си: Русија не изврши инвазија

Шефот на руската дипломатија изјави дека Русија не извршила инвазија на Украина и дека специјалната операција била најавена кога немало друг начин на Западот да му укаже за криминалното вовлекување на Киев во НАТО.

Во интервју за Би-Би-Си, Лавров додаде дека Западот внимателно го штити, се грижи и негува неонацистичкиот режим, чиј претседател Владимир Зеленски во септември 2021 година рече дека ако некој во Украина се чувствува како Русин, тогаш нека оди во Русија, изјави Лавров за Би-Би-Си.
Nova Tv

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here