Меркел: Путин треба да се сфати сериозно, подготвена сум да посредувам меѓу Русија и Украина за ставање крај на војната

German Chancellor Angela Merkel points during an electoral meeting of the Christian Democtaric Union (CDU) party ahead of the weekend's state elections in Berlin of September 14, 2016. / AFP / TOBIAS SCHWARZ (Photo credit should read TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images)

Путин треба да се сфати сериозно, подготвена сум да бидам посредник, вели екс германската канцеларка, Ангела Меркел.

Вели дека би се вклучила во подоцнежна фаза, додавајќи дека од неа „не било ни побарано да интервенира“. Меркел изјави дека војната во Украина претставува „пресвртница во европската историја“. Таа ја призна и сопствената немоќ на крајот на нејзиниот мандат. Во интервјуто за германската медиумска мрежа „РНД“, Меркел изјави дека лани се обидела да разговара со Путин за европскиот безбедносен поредок, но дека рускиот лидер не бил заинтересиран. Меркел стои зад нејзината одлука да го блокира барањето на Украина за влез во НАТО во 2008 година, затоа што слична акција би предизвикала конфликт со Русија.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here