9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаБислимоски: До вчера експерти беа за корона сега за гориво, не гледајте...

Бислимоски: До вчера експерти беа за корона сега за гориво, не гледајте колу пари била нафтата на светските берзи, кај нас поинаку се рачуна тоа..

Бислимоски вели дека не треба да се гледаат цените на нафтата на светската берза, бидејќи според методологија на РКЕ, податоците се преземаат од Медитеранската берза за секој дериват посебно, бидејќи ние немаме рафинерија.
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски вели дека сериозен проблем претставува растот на курсот на доларот, што предизвикува притисок врз цените на горивата. Поради тоа, тој вели дека не треба да се прават споредби колку била цената на нафтата во минатото со цените на нафтените деривати кај нас сега.

„Вредноста на доларот отиде над 59 денари и такви квазиексперти кои кажуваат колку била цената на нафтата пред 5-6-7-8 години ја кажуваат само таа работа, ама не кажуваат дека доларот тогаш бил 40 денари. Сега е особено популарно да се шпекулира, експертите за ковид сега станаа и експерти за енергетика, за цени на светски берзи и се обидуваат да протнат за краткорочна употреба лажни вести сè со цел да предизвикаат внимание. Сериозен проблем во изминатата недела ни претставува и курсот на доларот, кој прави притисок и од 57 порасна на 59 денари. Би сакал РКЕ да носи само цени за намалување, но реалноста е сосема спротивна од моите желби“, изјави Бислимоски на денешната прес-конференција за одземање на лиценцата на БЕГ производство.

Бислимоски вели дека не треба да се гледаат цените на нафтата на светската берза, бидејќи според методологија на РКЕ, податоците се преземаат од Медитеранската берза за секој дериват посебно, бидејќи ние немаме рафинерија.

„На експертите да им кажам дека со последната методологија РКЕ ги презема податоците од Медитеранската берза како што тоа го прават Италија, Грција, Србија, Црна Гора, Словенија, Хрватска, сите земји во регионот за секој дериват посебно. Тоа што го гледате на светските берзи за Брентот, ние не го земаме предвид како земја која што за жал нема рафинерија. Ги земаме цените за готови производи, посебно за бензин, посебно за дизел, посебно за екстра лесно и посебно за мазут“, објасни Бислимоски.
Сдк.Мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...