6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНема покачување на платите во јавниот сектор за 2.806 денари !!!

Нема покачување на платите во јавниот сектор за 2.806 денари !!!

Членовите на собраниската комисија за финансирање и буџет денеска не го изгласаа предлог-амандманот на опозицијата во рамките на ребалансот на буџетот за линеарно зголемување на платите на вработените од јавниот сектор за 2.806 денари. По ова Сојузот на синдикати на Македонија јавно започна да ги прозива пратениците од владеачкото мнизнство кои гласаа против.

Попладнево заврши комисиската расправа за ребалансот на буџетот, без да биде прифатен амандманот за зголемување на 2.806 денари, додека ССМ протестираше пред Собранието.

Дарко Димовски, претседателот на ССМ, веднаш по гласањето рече дека штрајкот на јавниот сектор продолжува и посебно го посочи, Филип Николовски, заменик-министерот за финансии дека им дал лажно ветување.

Амандманот на ССм застапуван од опозициските пратеници повторно се најде на дневен ред. Расправата продолжи денеска во 13.30 часот.

Пред Собранието од ССМ беа поставени 14 столчиња за пратениците членови во Комисијата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...