6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСуспендирани полицајци зашто одбиле да работат прекувремено

Суспендирани полицајци зашто одбиле да работат прекувремено

Осум полицајци и еден инспектор биле суспендирани зашто одбиле да се вратат на работа откако им завршила смената од 12 часа. Тие на 22 јуни биле ангажирани за обезбедување на протестите, а откако се раздолжиле во станицата Карпош, по 20 минути надрединте им се јавиле и им рекле дека мора да се вратат, шестмина од нив го направиле тоа по еден час, а двајца воопшто не. Сепак, сите се суспендирани, велат од Независниот синдикат на полицијата од каде стравуваат дека ова е само прв чекор и дека веројатно ќе следува и нивно бркање од работа.

9 припадници на полицијата од полициска станица Карпош експресно беа суспендирани, добија суспензија односно решение за суспендирање. Тие биле на редовна работа од 07:00 до 19:00 часот. Во 19ч доаѓаат во станица Карпош после завршување на работното време оставаат опрема, си заминуваат дома, им текнало на тие што им се јавувале, заборавивме да ви кажеме вие ќе треба да го продолжите вашето работно време и после работното време кое им завршило, изјави Гоце Делчев Тодев, претседател на независен синдикат на полиција

Од Сидникатот велат дека ова е прекршување на работничките права и тортура, зашто и полицајците имаат право на одмор. Велат дека ќе ги употребат сите капацитети за правно да ги одбранат колегите.

Лично ќе бидат гонети, од командири, началници, и од самото министерство. Секој можен начин и се што имаме, сите капацитети како независен синдикат ќе ги вратиме и сум убеден дека тие ќе се вратат на работа, изјави Гоце Делчев Тодев, претседател на независен синдикат на полиција

Алфа побара став од МВР – зошто се суспендирани полицајците, на кој начин се прават распоредите за работа, дали при тоа се зема предвид и законското право за соодветен одмор помеѓу смените. Засега нема одговор.

Бојана Златкова Алфа Тв

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...