22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАрсовска: Град Скопје нема да го исклучи јавното осветлување: Ќе направиме сè...

Арсовска: Град Скопје нема да го исклучи јавното осветлување: Ќе направиме сè за да се намалат трошоците за струја, но не врз грбот на граѓаните

Првиот човек на Град Скопје откри дел од мерките што се вклучени во планот за штедење на електрична енергија на Градот и истакна дека некои мерки сè уште се дефинираат

Секоја општина си креира мерки за штедење, тие имаат своја економија на одлучување, а Град Скопје веќе донесе долгорочни мерки, како и план за транзиција кон алтернативните извори за енергија, додека истовремено изготви и насоки за сите објекти што се под надлежност на Град Скопје за тоа на кој начин да функционираат, изјави денеска градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, зборувајќи пред новинарите за сеопфатниот план за штедење на електрична енергија со мерки за намалување на потрошувачката на струја, кој го изработил Градот.

Арсовска посочи дека овој план вклучува повеќе различни мерки за заштеда на електричната енергија, но нагласи дека Градот тоа нема да го направи со исклучување на јавното осветлување на улиците и булеварите.

„Град Скопје пристапи кон намалување на интензитетот на јавното осветлување, но Скопје нема под ниту еден услов да го исклучи јавното осветлување на улиците и булеварите, првенствено поради безбедноста и сигурноста на скопјани. Ние ќе направиме сè што е возможно да се намалат трошоците на струја, но не врз грбот на граѓаните и не со загрозување на безбедноста на Град Скопје“,

изјави Арсовска.
Во врска со јавното осветлување, Арсовска истакна дека јачината на ЛЕД-светлата ќе се намали на 70 проценти, а осветлувањето ќе се менаџира во временски интервали и ќе има етапна замена на осветлувањето со ЛЕД-светилки.

„Дел од мерките за заштеда вклучуваат штедење со намалување на интензитетот на јавното осветлување, максимум до 70 отсто, етапна замена и користење на ЛЕД-светилки наместо обични или флуросцентни, рационално користење на електричните уреди во секој од објектите во јавните претпријатија, како и сведување на сите непродуктивни трошоци на Град Скопје на нула, односно прекин на праксата на купување луксузни стоки“,

истакна Арсовска зборувајќи за дел од мерките за заштеда на Градот.
Градоначалничката истакна и дека долгорочно е препорачано да се постави адаптивна термичка заштита и интегрирање на обновливи извори на енергија, така што ќе се постават соларни панели на објектите што влегуваат под надлежност на Град Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...