19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаАндов: Државата сме ја направиле и мораме да ја сочуваме

Андов: Државата сме ја направиле и мораме да ја сочуваме

Поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов порача дека прогласувањето на независноста на Република Македонија на 8 септември 1991 година била голема должност.

-Во едно важно време, се случи да имаме способни луѓе. Тогаш многу добро ја поставивме работата и се оствари тоа што го планиравме. Ја поставивме економската состојба на државата, како и меѓународните односи. Тоа беше цврсто време, изјави Андов.

Според него, Европа е построена на оваа линија, по која ние тргнавме на време.

-Не верувам дека некој како Бугарија може да ни попречи, рече поранешниот спикер во Собранието.

Тој смета дека секој треба се што е можно да направи, за да функционира државата.

-Државата сме ја направиле и мораме да ја сочуваме, нема друг излез, рече Андов во Тема на денот на Тв Сител.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...