22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаСветПутин не доби покана за погребот на кралицата Елизабета Втора...

Путин не доби покана за погребот на кралицата Елизабета Втора…

Покани за погребот на кралицата Елизабета Втора не се испратени до адресата на три земји: Русија, Белорусија и Мјанмар, додека Иран ќе биде присутен само на ниво на амбасадор.

Русија најверојатно не е поканета поради руската инвазија на Украина, а Белорусија бидејќи ја поддржа инвазијата, дозволи користење на нејзина територија за напади на Украина и учество во воени вежби со Русија.

Мјанмар доби западни санкции по државниот удар со кој беше отстранета владата на Аунг Сан Су Кји во февруари минатата година. Исто така, воениот режим одржува пријателски врски со Русија и нејзините генерали во неколку наврати ја посетија Москва откако почна војната во Украина.

Се очекува на погребот да присуствуваат околу 500 претставници од целиот свет, а многу држави ќе бидат претставувани од лидерите на земјата, со право да доведат уште еден гостин.

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе биде еден од најголемиот по бројот на присутни државни лидери.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...