15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветДодека траела мисата за кралицата, Чарлс III делел откази

Додека траела мисата за кралицата, Чарлс III делел откази

Во последните неколку дена, вработените во поранешната резиденција на новиот британски крал Чарлс III работеле деноноќно за да се погрижат нивниот шеф да има безгрижна транзиција на неговата нова позиција.

Меѓутоа, сега стотици вработени стравуваат за својот опстанок.
Како што дознава Гардијан, неколку десетици вработени, дури и некои кои работат таму со децении, веќе останале без работа со образложение дека се технолошки вишок.

Лични секретари, асистенти, членови на финансискиот сектор, домашен персонал се само дел од работниците кои веќе добиле решение за отказ во понеделникот, а ова непријатно известување пристигнало во моментот кога во катедралата во Единбург се одржувала мисата за кралицата Елизабета Втора.

Повеќето од персоналот биле убедени дека штом Чарлс и Камила ќе се преселат во Бакингемската палата, тие ќе бидат инкорпорирани во новото кралско домаќинство.

Нивните надежи ги срушил Сер Клив Алдертон, главниот помошник на кралот, кој им предал писмо.

„Промената на улогата на нашите работодавци ќе значи и промена за целото наше домаќинство и начин на работа. Бизнисите во ова домаќинство кои беа за лични интереси, поранешните активности на поранешниот принц од Велс повеќе нема да се вршат, а домаќинството во Кларенс Хаус ќе биде затворено“, се вели во писмото на Сер Алдертон.

Тој додаде дека одредени вработени кои обезбедуваат блиска, лична поддршка и совети на Чарлс и Камила ќе останат на своите работни места.

Сè уште не е донесена конечна одлука за тоа кој ќе биде отпуштен, бидејќи прво треба да се заврши периодот на консултации, кој ќе започне по државниот погреб на кралицата.

Се очекува на отпуштениот персонал да им биде понудена помош за барање работа, како и отпремнина.

„Сите се апсолутно бесни, вклучително и личните асистенти и сениорскиот тим. Персоналот работи деноноќно од четвртокот и потоа доживува ваков третман. Сите се видно потресени“, изјавил неименуван извор за Гардијан.

Сепак, сѐ уште не е потврдено дали кралот и кралицата на крајот ќе живеат во Бакингемската палата, пренесува Јутарњи.

Во моментов, само делови од палатата се вселивни бидејќи се во тек големи работи, кои се очекува да траат со години.

Постојат шпекулации дека кралот, за кој се шпекулира дека не ја сака Бакингемската палата, би ја користел палатата само за приеми, чувајќи ја блиската куќа Кларенс како свој дом во Лондон.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...