20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаГенерал на АРМ се откажа од прослава за пензија од хумани причини

Генерал на АРМ се откажа од прослава за пензија од хумани причини

Позитивен пример од генерал потполковник Методија Величковски поранешен началник на генералштабот на АРМ.

Наместо да организира прослава за крајот на одличната војничка кариера генералот со хуман гест во корист на најранливи категории граѓани.

,Со своето заминување во пензија, одлучи да направи хумано дело и наместо прослава за пензионирање, средствата да ги донирани во Црвен крст на град Скопје. Г. Методија средствата ги пренасочи за набавка на медицински материјали (ленти и ланцети за мерење на гликемија) потребни за корисниците на социјалниот сервис „Дневен центар за стари лица и центар за давање помош во домашни услови” и набавка на лекови за бездомните лица кои го посетуваат Пунктот за бездомници на Црвен крст.
Од името на сите корисници голема благодарност за хуманиот гест, кој е вистински позитивен пример во нашето опкружување”, стои во изјавата на Црвен Крст на град Скопје во врска со хуманиот гест на генералот на АРМ.
Expres.Mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...