8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаСТРУЖАНЕЦ СО ГОДИНИ НА ДИВО НАПЛАЌА ПАРКИНГ НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ КАЈ ХОТЕЛ...

СТРУЖАНЕЦ СО ГОДИНИ НА ДИВО НАПЛАЌА ПАРКИНГ НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ КАЈ ХОТЕЛ „ДРИМ“, НИКОЈ НЕ МУ МОЖЕ НИШТО

На узурпираниот простор кој се наоѓа наспроти хотел „Дрим“ поставен е натпис за паркинг и работно време од 24 часа, па на граѓаните им се наплатува по 100 денари за паркирање без фискална сметка.пишува сдк.мк (Фото: СДК.МК)

Физичко лице на диво наплаќа паркинг на државно земјиште во центарот на Струга. На узурпираниот простор кој се наоѓа наспроти хотел „Дрим“ поставен е натпис за паркинг и работно време од 24 часа, па на граѓаните им се наплатува по 100 денари за паркирање без фискална сметка и со тоа незаконски остварува профит.

Од Пазарниот инспекторат во Струга потврдија дека во центарот на Струга е направена узурпација на државно земјиште од страна на физичко лице, а направен бил и инспекциски надзор по што лицето заработило прекршочна пријава за забрана на вршење дејност.

„Имаме мерка по Закон за забрана и спречување на вршење нерегистрирана дејност на физичко лице и решение за забрана за вршење дејност 30 дена“, вели Шпендим Илјази, раководител на одделението за инспекциски надзор Струга.

целосниот текст во сдк.мк

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...