6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветРуските војници пијаат вијагра за да силуваат низ Украина, тврди претставник на...

Руските војници пијаат вијагра за да силуваат низ Украина, тврди претставник на ОН

Претставничката на ОН вели дека жените биле притворени со денови и дека руските војници силувале момчиња и мажи и им ги осакатувале гениталиите
Од почетокот на војната, во Украина се потврдени повеќе од сто случаи на сексуални напади. Од ОН велат дека оваа бројка не е ни приближно реална бидејќи многу сексуални напади не се ни пријавени.

Претставничката на ОН, Прамила Патен, вели дека жените биле притворени со денови и дека руските војници силувале момчиња и мажи и им ги осакатувале гениталиите.

Жените сведочат за војниците кои се снабдуваат со вијагра, па Патен верува дека тоа е јасен знак на руската стратегија. Таа работи во единица за сексуално насилство во области зафатени од војна и зборува за ужасните детали од воените злосторства во Украина.

Пред неа, друг претставник на ОН рече дека руски војници земаат вијагра за да силуваат Украинки. Веста ја пренесе Business Insider.

„Тоа е тактика да се обезличи жртвата, тоа може да се види од сведочењето на жените кои поминале низ тоа. ОН потврдија повеќе од сто случаи на сексуални напади во Украина откако Русија ја нападна таа земја во февруари оваа година“,вели тој.

„Тоа е тактика да се обезличи жртвата, тоа може да се види од сведочењето на жените кои поминале низ тоа. ОН потврдија повеќе од сто случаи на сексуални напади во Украина откако Русија ја нападна таа земја во февруари оваа година“,вели тој.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...