26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаПрво па машко: Први медали за клубот Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“од Косел-Охрид

Прво па машко: Први медали за клубот Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“од Косел-Охрид

Викендов што помина Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“од Косел-Охрид , настапи на Таеквондо ИТФ турнир „Корча Опен 2022“ во Корча, соседна Албанија, каде што учествуваа над 150 натпреварувачи од 11 клубови од кои 3 клубови од Македонија.
Нашиот клуб учествуваше со 2 натпреварувачи кои учествуваа во 2 дисциплини форми (борба со замислен противник) и спаринг борби.
Ова е прво учество на нашиот клуб а воедно и први медали за клубот, ветуваме дека нема да бидат и последни, со ова најавуваме дека нашиот клуб има светла иднина и дека ќе се бориме за поголеми успеси со кои ќе се гордее нашата општина Охрид и Македонија, ни изјавуваат двајцата надежни натпреварувачи од Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“од Косел-Охрид
Истотака Таеквон-до ИТФ клубот „ЧОНЏИ“од Косел-Охрид , врши и упис на нови членови,а за наредниот викенд(сабота) на 22.10 2022, најавуваат учество на Меѓународниот А класа Таеквондо ИТФ турнир „Србија Опен 2022“ во Нови Сад, Србија.
Освојувачи на медали се:

-Михаил Крстаноски
1 место (злато) борби , 2 место (сребро) форми
-Лука Тодороски 1 место (злато) форми , 3 место (бронза) борби

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...