19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: Не сме тука да провоцираме, туку да дадеме поддршка на Македонците...

Мицкоски: Не сме тука да провоцираме, туку да дадеме поддршка на Македонците од Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се појави на отворањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија.

„Со македонскиот Устав, правото на сите малцинства е загарантирано и со него е согласно буквално сите меѓународни норми. Прашањето е зошто правото на Македонците во Бугарија не е признаено?“, прашува Мицкоски.

Мицкоски кажа дека неговото присуство во Благоевград е да се даде поддршка на Македонците во Бугарија, а не да се подгреваат тензии како што обвинуваат други политички лица од Македонија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...