7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанче предлага кучињата скитници да се убиваат на хуман начин !!!

Стојанче предлага кучињата скитници да се убиваат на хуман начин !!!

Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување со кризи (ЦУК), на прес конференција информираше дека нападите на кучиња во последните години станале загрижувачки, и потребно е изнаоѓање на решение на проблемот.

Како што појасни, во последните три години биле пријавени 3.660 напади од кучиња врз луѓе, а околу 500 од нападнатите биле деца. Сите кои доживеале напад од куче, истиот можат да го пријават на телефонскиот број 112, со цел МРВ да преземе конкретни мерки, но алармантни биле и податоците околу тоа колкава сума им се исплаќала на граѓаните во име на оштета поради нападот. Општините се тие кои ја исплаќаат оштетата на нападнатите граѓани, а во Скопје тоа е ЈП Лајка.

Како што кажа Ангелов, тоа и предизвикувало на Лајка сериозен проблем, бидејќи биле принудени голем дел од нивниот буџет да го потрошат на исплата на оштета на каснатите и повредени граѓани.

-Токму поради тоа, составивме работна група која разгледува можни решенија. Потребна е силна акција на сите институции! Прва солуција е сите агресивни кучиња да бидат тргнати од улица и да се изврши еутаназија. Агресивните кучиња, освен во случај ако некој сака да ги вдоми и ресоцијализира, ако никој не сака да ги вдоми, истите ќе бидат еутанизирани, односно на хуман начин убиени- рече директорот на ЦУК.

Од Здружение за заштита на животните Анима Мунди реагираат поради оваа негова, како што ја нарекоа, несреќна изјава.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...