4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветДвегодишно дете се удави во големата поплава која го зафати регионот на...

Двегодишно дете се удави во големата поплава која го зафати регионот на Нови Пазар

Силното невреме кое го зафати регионот на Нови Пазар ја зема првата жртва. Во поплавите, загинало двегодишно дете чие тело е пронајдено во коритото на река во близина на Тутин. Како резултат на невремето, драстично е зголемен водостојот на реките Рашка, Јошаница, Трнавица и Видрењак и затоа е воведена вонредна состојба со ризик од поплава.

Војската на Србија заедно со полицијата се на терен, а српскиот министер за одбрана Вучевиќ пристигна во регионот од каде порача дека ова треба да биде опомена за сите, да не се градат објекти таму каде што не е предвидена нивна изградба, да не се фрла отпад каде што не треба бидејќи кога има поплави и несреќи секогаш е подобро да се спречи отколку да се лечи.

“Многу зависи од нас, бидејќи секогаш кога ќе се случи несреќа, ѓаволот ни е крив и се започнуваат истраги зошто тоа ни се случило нам, а никогаш не ги гледаме причините од кои тоа дошло”,

кажа Вучевиќ.
Министерот за внатрешни работи, Братислав Гашиќ кажа дека ситуацијата во Нови Пазар и Пријепоље барем засега е под целосна контрола.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...