5.8 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветОскар Торес за 300.000 евра го купи целото село !!!!

Оскар Торес за 300.000 евра го купи целото село !!!!

Шпанското село Салто де Кастро во Толедо, кое беше пуштено на продажба пред две недели, продадено е експресно на Оскар Торес кој го купи за 300.000 евра, односно за 40.000 евра повеќе од бараното.

Ова напуштено село кое се состои од 44 имоти, кафеана, црква, училиште, полициска станица, базен и спортски простор веднаш го привлече интересот на инвеститорите кои понудија 600.000 евра.

– Добивме понуди од Саудиска Арабија, Русија, Бразил, Велика Британија… не контактираа инвеститори од повеќе од 20 земји во светот – изјави агентот од агенцијата што го пушти селото на пазарот.

Меѓутоа, само неколку дена откако е пуштено на продажба, селото било продадено на сограѓанин, за околу 15 отсто повеќе од бараната цена, пренесува Spanishnewstoday.

Торес, кој има повеќе од 20 години искуство во градежништвото, има поддршка од чилеански инвестициски фонд за проект за рурален туризам планиран за напуштено село.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...