7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветАстронаут на НАСА: Вонземјаните не сакаат да нè посетат затоа што не...

Астронаут на НАСА: Вонземјаните не сакаат да нè посетат затоа што не сме им интересни, и премногу се интелигентни да губат време со нас !!!

Астронаутот на НАСА, Стен Лав, објасни зошто вонземјаните не сакаат да нè посетат. Вели дека не сме им биле
доволно интересни и дека не сакале да го губат времето со нас.

Во тимот на НАСА се приклучи во 1998 година, а првата мисија ја имал 10 години подоцна, во 2008 година. Во
вселената поминал 300 часа, но, како што вели, досега нема докази и немал можност да се сретне со некои
жители од космосот. За светските медиуми рече дека има три причини зошто не сакаат да нè посетат.
И покрај тоа што НАСА во моментов и официјално ги истражува необјаснивите појави НЛО, Стен не верува дека
вонземјаните се наоѓаат во близина на нашата планета Земја. Неговата прва теорија е дека во вселената може
да постојат интелигентни вонземјани кои едноставно не сакаат да нè посетат.
„Можете ли да замислите интелигентен живот кој едноставно не се грижи за технологијата и кој совршено е
среќен што може да остане дома и не се чувствува како да треба да гради вселенски бродови“, рече Стен.
Тој верува дека постојат вонземјани, а како објаснување за причината зошто не сакаат или не можат да нè
посетат ги спомна делфините.
„Делфините се прилично паметни, не можеме да комуницираме со нив, ниту да ги разбереме и некако во целост
да се поврземе со нив. Така е и со сигналите кои ги испраќаат вонземјаните, кои можеби се многу почести
отколку што мислиме, но едноставно не можеме да ги препознаеме затоа што ни се туѓи и се различни од
нашите“, објасни Стен.
Неговата втора теорија е дека постои можност вселената да ги истребила пред да успеат да дојдат до нас.
Третата теорија е дека постојат вонземјани далеку поинтелигентни од нас и дека не сакаат да губат време да нè
посетат и да нè запознаат.
„Цивилизацијата која може да совлада таква енергија веројатно нема никаква врска со нас. Претпоставувам
дека би биле интересни само од научна гледна точка. Тоа е предмет на многу дебати“, рече Стен.
НАСА и вселенските агенции ширум светот ќе продолжат да бараат знаци на вонземски живот, дури и докази за
нивно постоење, а астронаутот Стен верува дека допрва ќе најдеме вонземјани ако испратат радиосигнали кои
ќе можеме да ги откриеме.
reporter.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...