Русите и Американците се разменаа: Денес беше ослободена Американската кошаркарка во замена на Рускиот трговец со оружје

Американската кошаркарка Бритни Грајнер е ослободена од руско заробеништво во размената на затвореници.

За возврат, Американците го ослободија осудениот руски трговец со оружје Виктор Бут, пренесува Си-Ен-Ен.

Бут, чиј прекар е „трговец на смртта“, е поранешен советски воен офицер осуден на 25 години затвор во САД за учество во заговор за убивање Американци, добивање и извоз на противвоздушно оружје и обезбедување материјална поддршка на терористичка организација. Москва го нарече обвинувањето на Бут „неосновано и пристрасно“ во 2012 година, а Бут за нив остана невин.

Грајнер, која со години играше за кошаркарски клуб во Русија, беше уапсена на аеродромот во Москва во февруари под сомнение за шверц на дрога. Иако Грајнер пред судот изјави дека случајно спакувала масло од канабис во багажот, таа беше осудена на девет години затвор на почетокот на август, а потоа беше префрлена во казнена колонија во Мордовија во ноември.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here