15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветРусите и Американците се разменаа: Денес беше ослободена Американската кошаркарка во замена...

Русите и Американците се разменаа: Денес беше ослободена Американската кошаркарка во замена на Рускиот трговец со оружје

Американската кошаркарка Бритни Грајнер е ослободена од руско заробеништво во размената на затвореници.

За возврат, Американците го ослободија осудениот руски трговец со оружје Виктор Бут, пренесува Си-Ен-Ен.

Бут, чиј прекар е „трговец на смртта“, е поранешен советски воен офицер осуден на 25 години затвор во САД за учество во заговор за убивање Американци, добивање и извоз на противвоздушно оружје и обезбедување материјална поддршка на терористичка организација. Москва го нарече обвинувањето на Бут „неосновано и пристрасно“ во 2012 година, а Бут за нив остана невин.

Грајнер, која со години играше за кошаркарски клуб во Русија, беше уапсена на аеродромот во Москва во февруари под сомнение за шверц на дрога. Иако Грајнер пред судот изјави дека случајно спакувала масло од канабис во багажот, таа беше осудена на девет години затвор на почетокот на август, а потоа беше префрлена во казнена колонија во Мордовија во ноември.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...