5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПо кратко и тешко боледување: Почина еден од најпознатите македонски ветеринари

По кратко и тешко боледување: Почина еден од најпознатите македонски ветеринари

Со длабоко жалење ве известуваме дека на 08 Декември во утринските часови, по кратко и тешко боледување почина Спирко Филипов, сопственик и управител на Ветеринарната станица Виница.

Посмртните останки на покојникот ќе бидат изложени на 09 Декември во градската капела во Виница од 10:00 до 12:00 часот, кога ќе бидат преместени во црквата во село Блатец, Виничко, до 14:00 часот кога ќе се изврши погребот.

Спирко Филипов ќе остане запаметен како професионалец кој дал голем придонес во развојот на ветеринарно медицинската професија во нашата земја, човек со висока лична и професионална етика и култура, јасна и модерна визија, одличен соработник и пријател.

Ветеринарната комора со длабоко жалење за ненадоместливата загуба изразува искрено сочувство до семејството.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...