7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветХрватска -Сакала да го убие 20 години постариот сопруг, му ставила апаурини...

Хрватска -Сакала да го убие 20 години постариот сопруг, му ставила апаурини во кафето

43-годишна жена од хрватскиот град Метковиќ е уапсена и сместена во притвор откако му ставила лек во кафето на својот 20 години постар сопруг, со намера да го убие.

Според локалните медиуми, осомничената ставила десет таблети „апаурин“ од по десет милиграми во кафето на 64-годишниот сопруг. Апаурин е едно од бренд-имињата на бензодиазепинскиот лек кај нас најпознат како дијазепам.

Човекот, несвесен за опасноста, го испил кафето, по што набргу му се слошило и побарал лекарска помош. Според информациите, тој почувствувал слабост и побарал прва помош, по што итно бил пренесен во Општата болница во Дубровник, каде му бил испумпан желудникот. Тој потоа бил пуштен на домашно лекување.

Со кривичната истрага е утврдено дека 43-годишната жена сторила кривично дело убиство во обид.

Жената во понеделникот вечерта со кривична пријава била предадена на притворскиот надзорник, а денеска била спроведена кај истражен судија, по што судија ѝ одредил притвор.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...