13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПо 4 килограми јаболко за секој ученик и во Струмица

По 4 килограми јаболко за секој ученик и во Струмица

По 4 килограми јаболко за секој ученик и во Струмица

Денеска во Струмица беа поделени македонско јаболко на учениците во основните училишта, во рамки на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“, кој го спроведува Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Секој ученик добива по 4 килограми јаболко со што се поттикнуваат на здрави навики во исхраната.
Јаболко од овој проект на терен се спроведува низ сите основни училишта низ државата, така што во тек е дистрибуцијата на македонско јаболко наменети за учениците.
Овој проект е во функција на здравите навики за исхрана кај децата, но е и помош за домашните овоштари, нивните плодови да бидат достапни за домашните потрошувачи.
Веќе за следната 2023 година, покрај јаболкото ќе бидат опфатени и други видови на овошје, зеленчук, млеко и млечни производи, кои исто така ќе бидат дистрибуирани до основните училишта како здрава ужинка за секое дете, најавуваат од Владата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...