7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаАлијанса обвинува: “Тигрите” тепале млади Албанци без да им кажат зошто

Алијанса обвинува: “Тигрите” тепале млади Албанци без да им кажат зошто

Алијанса на Албанците (АА) тврди дека припадници на полициската единица „тигри“ изминативе денови тепале и малтретирале млади Албанци во Скопје, нанесувајќи им тешки повреди, без да наведат зошто го прават тоа.

Според партијата, „малтретирањата се повторуваат во континуитет и никој не дава никакво објаснување“.

-Како и во последниот случај, така и во другите случаи, полицијата не утврдила незаконски дејствија или напад врз полициските службеници, како причина за ваквото однесување, па дури и некои случаи не се ни регистрирани во полицискиот билтен. Со овие акции полициската единица „тигри“ која досега беше забранета за Албанците, сега станува опасна за Албанците, велат од АА.

Партијата бара министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, неговиот заменик Назим Буши, како и секторот за внатрешна контрола во МВР да преземат мерки за спречување на ваквото насилничко однесување на полицијата, како и расветлување на досега регистрираните случаи и да се санкционираат полицајците кои ги користеле овие насилни методи.

-Алијансата за Албанците најостро го осудува ваквото однесување на полицијата и за оваа појава ќе ги известиме сите меѓународни организации. Полицијата треба да биде тука за да ги штити а не да ги заплашува и силува граѓаните, велат од партијата на Арбен Таравари.

ЛИНК од објавата на Алијанса

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...