14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарија ни била западен сосед, а Монт Еверест е висок 29.000 метри,...

Бугарија ни била западен сосед, а Монт Еверест е висок 29.000 метри, еве што учат нашите деца?!

Повторно на социјалните мрежи се појавија текстови од учебници за основно училиште и грешки. Па, така на пример, во учебникот по историја и општество за петто одделение, чии автори се Анита Ангеловска и Гликерија Илиоска, а издавач МОН, пишува дека Бугарија ни е западен сосед и дека Монт Еверест е висок неверојатни 29.000 метри.

Имено, податоците од интернет велат дека Монт Еверест е висок 29.035 стапки (мерна единица која се користи во САД и Велика Британија), а не метри, бидејќи Монт Еверест е висок 8.848,86 метри. А и бројката во стапки не е точна – таа 29.031.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...