5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаев за Сашо Мијалков: Некој се обидува да ја уништи правната држава...

Заев за Сашо Мијалков: Некој се обидува да ја уништи правната држава што ја градевме заедно

Стотици илјади граѓани со години се боревме да ги срушиме алчните арамии од режимот и успеавме. Сега, некој се исмева со таа борба и се обидува да ја ништи освоената правда, напиша поранешниот премиер Зоран Заев на фејсбук коментирајќи ги поништените пресуди на поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, од страна на Апелациониот суд.

– Со двете поништени пресуди, директно се упатува на враќање, а со тоа и повторување на грозоморните дејствија на режимската врхушка и секако се мотивираат и други чинители да прават исти вакви грозоморни дејствија со кои се газат масовно човекови права и сите вредности за кои се бореше целиот македонски народ пред само неколку години преку Шарената револуција, објаснува Заев.

Што е следно, напишал тој, Мијалков да стане директор на АНБ, а Груевски да се врати невин на бел коњ? Според него, и утре да станеме членка на ЕУ тоа нема да го испере овој срам и блам.

Зоран Заев ги повикува сите надлежни од и околу правосудството, сите, како што пишува на неговата објава, со грам одговорност за иднината на нашата земја и нашиот народ, да не дозволат да застарат делата на Мијалков и да направат сѐ виновниците да одговараат бидејќи за нивните злодела има докази чисти како ден.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...