10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаАвстралијаПрилеп- Пристигна пратката од Австралија -400 дресови и шорцеви за најмладите

Прилеп- Пристигна пратката од Австралија -400 дресови и шорцеви за најмладите

Повеќе стотини спортски дресови и шорцеви од повеќе светски фудбалски клубови пристигнаа во Прилеп како донација од прилепското друштво Методија Андонов Ченто од Сиднеј.

Спортската опрема ја пречека Гоце Бумбароски од Основното училиште Кочо Рацин во Прилеп.

Дресови најпрво беа поделени во семејства од ранливи категории, семејства со надарени и талентирани ученици и други.

Најголем дел од дресовите беа поделени во  десетте основните училишта во општина Прилеп и тоа:

Добре Јованоски – 70 дресови

Кире Гаврилоски, Гоце Делчев, Кочо Рацин, Рампо Левката, Климент Охридски и Блаже Конески по 40 дресови

Страшо Пинџур и Круме Волнароски по 20 дресови

Кирил и Методиј 30 дресови

И учениците од наставникот Гоце добија дресови

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...