4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаПоднесено обвинение против Жан Митрев, болницата наплатила 1,6 милиони евра за хемофилтрација

Поднесено обвинение против Жан Митрев, болницата наплатила 1,6 милиони евра за хемофилтрација

Поднесено обвинение против Жан Митрев и клиниката. Од скопското обвинителство информираат дека обвинението е за делото „измама на пациенти“, за кое е предвидена затворска казна од 1 до 10 години.

Обвинителството брифираше дека се собрани докази за обвинетиот со кои е заклучено дека тој извршил прикривање на клучни факти за хемофилтрација – метод кој го прикажувал каков што не е, и не треба да биде. Така што пациентите биле доведени во заблуда од страна на обвинетиот дека хемофилтрацијата е алтернативен начин на лекување на корона без научни докази.

Во обвинителството имало вкупно 283 пријавени оштетени кои биле дел од истрагата.

Правното лице се здобило со имотна корист од 97.461.600 денари односно околу 1,6 милиони евра за хемофилтрации, пресметале од Обвинителството.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...