4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаПретепаниот секретар на Бугарскиот клуб во Охрид бил фатен со Кокаин

Претепаниот секретар на Бугарскиот клуб во Охрид бил фатен со Кокаин

Бугарските власти, а и Османи, не ги испочитуваа МВР и обвинителството, глумејќи дека се тие истражни органи. Место да почекаат надлежните органи полицијата и обвинителството да ги утврдат причините за инцидентот, тие заедно ја замешаа политиката. – Од отворањето на бугарскиот клуб „Борис Трети“ во Охрид (Фото:СДК.МК)

Синоќешната тепачка во угостителски објект во Охрид, во која тројца напаѓачи му ја скршиле вилицата на Х.П. , секретар на бугарскиот клуб „Борис Трети“, а за која бугарското МНР се истрча и кажа дека ќе поднесе протестна нота до нашата амбасада во Софија, по сè изгледа е дилерско-криминална пресметка.

Во архивата на МВР, тепаниот Х.П. се појавува како лице со кривична пријава, откако охридската полиција на 18 декември нашла кај него кокаин.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против Х.П.(22) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ‘неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’. При преглед извршен во атарот на охридското село Лескоец, полициските службеници кај него пронашле и одзеле кокаин“, стои во соопштението на СВР Охрид тој ден.

Но, и тепачите кои сношти му ја скршиле вилицата на дилерот Х.П., ѝ се познати на полицијата во градот. За нив има досиеја дека се пријавувани за нарушување на јавниот ред и мир, во повеќе наврати.

Според очевидци во угостителскиот објект, синоќа околу 22.30 часот во угостителскиот објект најпрво се случила вербален конфликт. Веднаш штом влегле тројцата во локалот, Х.П. почнал да ги пцуе и навредува, по што овие го извадиле надвор и во свој стил, познат и на полицијата, и на охриѓани, го натепале и му ја скршиле вилицата.

Ни збор не се кажал за политика, за бугарски, за македонски идентитет, за јазик или говор на омраза на таа тема.

БУЈАР ОСМАНИ ЈА ОСУДИ КАФЕАНСКАТА ТЕПАЧКА ВО ОХРИД И РЕЧЕ ДЕКА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ НАПАДНАТ ПОРАДИ ИДЕНТИТЕТ
НЕ ПОЛИТИКА, ТУКУ ЛИЧНИ НЕДОРАЗБИРАЊА ОД ПРЕТХОДНО СЕ ПРИЧИНА ЗА НАПАДОТ НА СЕКРЕТАРОТ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО ОХРИД, ВЕЛАТ ПРВИЧНИТЕ ДОКАЗИ, ПОТВРДЕНИ И ОД ОЧЕВИДЦИ
БУГАРСКОТО МНР ЌЕ Ѝ ВРАЧИ ПРОТЕСТНА НОТА НА МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДОРКА ЗА КАФЕАНСКА ТЕПАЧКА ВО ОХРИД
Без да провери во МВР, министерот за надворешни работи Бујар Османи се налути и најави итно расчистување на случајот, откако бугарското МНР се закани со протестна нота, оти Х.П. бил тепан зашто бил Бугарин.

Со ова, ниту бугарските власти, ниту Османи не ги испочитуваа МВР и обвинителството, глумејќи дека се тие истражни органи. Место да почекаат надлежните органи полицијата и обвинителството да ги утврдат причините за инцидентот, тие заедно ја замешаа политиката.

С. К. ДЕЛЕВСКА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...