13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМногу малку треба за да бидеш човек: Полициски службеник од Охрид и...

Многу малку треба за да бидеш човек: Полициски службеник од Охрид и помага на стара бабичка да ја премине улицата !!!

За да бидеш човек не треба многу. Суштината на големината на еден човек ја прават малите нешта- на пример една топла насмевка и еден мал топол поздрав на некого можат да му значат многу и да сменат многу работи во опшеството.

Кога староста ќе натежне а нозете не одат толку брзо за да ја преминете улицата а сте во строг центар е навистина тешко.
Нашиот репортер вчера во Охрид околу 15.30 часот кај Поштана ( како што охриѓани си го викаме тој потег) забележа гест кој е за пофалба и поздравување.
Додека старица се обидуваше да ја помине улицата и бавно чекореше, од полициското возило излезе полицаецот ѝ ја фати под рака и најгрижливо ѝ помогна да ја премине сообраќајницата. Големо браво за него. Кој е полицаецот не знаеме? Но важен е реткиот и хуман гест кој ни ја враќа надежта во луѓето и особено кон лицата задолжени за спроведување на редот и мирот.


Фото:Публицитет.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...