4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаХајредини: Ахмети ги бранел Македонците, а два збора не кажува на македонски

Хајредини: Ахмети ги бранел Македонците, а два збора не кажува на македонски

Некогашниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој често преку Фејсбук остро критикува изјави и потези на функционери од власта и особено на тие од ДУИ, вечерва реагира на изјавата на Али Ахмети дека отсекогаш ја бранел македонската кауза. „А два збора не кажува на македонски јазик“, вели Хајредини.

„Претседателот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека секогаш ќе биде ангажиран во одбрана на каузата на сограѓаните Македонци, нивниот идентитет, јазик и култура…

ххх

Кога и во кое својство ќе биде ангажиран да го брани јазикот на ‘своите сограѓани’, на кој во никој случај не сака да каже два збора!

Перфидна демагогија и хипокризијa

Demagogji dhe hipokrizi perfide

П.С.

Во Албанија оди да се жали оти Заев рекол дека Албанците пет пари не вредат“, напиша Харедини на Фејсбук.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...