5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПендиков не само што закрепнал, туку се и разубавил- Погледнете како денес...

Пендиков не само што закрепнал, туку се и разубавил- Погледнете како денес позираше меѓу Радев и Јотова

Бугарија веќе нема да толерира насилство од РСМ, изјавил претседателот Румен Радев, кој го прими тепаниот Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Како што јавуваат повеќе бугарски медиуми, Радев ваквиот став го искажал на средбата со Пендиков, кој во Охрид беше претепан наводно „поради бугарскиот идентитет“.

Радев ѝ честитал на мајката на Пендиков за тоа што „одгледала достоен син, а на Христијан за храброста да го одбрани своето бугарско име“.

Бугарија ќе ги користи сите национални и меѓународни инструменти за заштита на нивните права, рече Радев, а Софија ги информирала и меѓународните партнери за уште една антибугарска кампања во РСМ, се вели во соопштението на Кабинетот на Радев.

Институциите кај нашиот југозападен сосед мора со дела да докажат дека не се симпатизери на повеќегодишната омраза кон Бугарија, рече Радев.

Тој инсистира виновниците да бидат откриени и ефективно казнети, а Бугарија, како што рече, „ќе ги следи постапките на институциите во РСМ за да го гарантираат животот и здравјето на своите граѓани, кои и покрај систематската репресија продолжуваат да го бранат својот бугарски национален идентитет“.

Радев уште еднаш нагласи дека „услов за европската иднина на РСМ е вклучувањето на Бугарите во Уставот, посветеност на институциите за искоренување на јазикот на омразата кон Бугарија и Бугарите, како и спроведувањето на билатералниот Договор за добрососедство“.

Пендиков на фотографијата со претседателот на Бугарија Радев и потпретседателката Илијана Јотова изгледа видно закрепнат, нема ниту една модринка од подливите што ги имаше на фотографиите од Охрид. Во недостаток на научно објаснување, заклучуваме дека во Софија се закрепнува од претепување со неверојатна брзина.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...